Poşet beyannamesi verirken en çok sorulan sorular!

kimler poşet beyannamesi vermeyecek
kimler poşet beyannamesi vermeyecek

Bu yazımda son dönemin en popüler sorularından olan kimler poşet beyannamesi verecek, kimler poşet beyannamesi vermeyecek, poşet beyannamesi cezası, poşet beyannamesi verme süresi gibi sorulara yanıt veremeye çalışacağım.


Kimler poşet beyannamesi verecek?

Yapılan işin gereği olarak sattıkları ürünü müşterilerine teslim ederken poşet kullanan tüm mükellefler poşet beyannamesi vermelidir diye düşünüyorum. (Hışır poşet kullananlar hariç.)

Kimler poşet beyannamesi vermeyecek?

Hizmet üreten firmalar, sattıkları ürünleri plastik dışında (bez, karton torbalar) ile satan firmalar poşet beyanı vermek zorunda değiller.

Poşet beyannamesi vermemenin cezası nedir?

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlileri yapılacak izleme, kontroller ve/veya denetimler sırasında; Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20’nci maddesinin (g) bendi uyarınca 2019 yılında 18.037.-TL idarî para cezası,2872 sayılı Kanunun 20’nci maddesinin (z) bendi uyarınca 2872 sayılı Kanunun ek 11 inci maddesine aykırı olarak geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası, plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona ve/veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20’nci maddesinin (z) bendinin (bb) alt bendi uyarınca depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10.-TL idari para cezası uygulanır.


Poşet beyannamesi verme süresi nedir?

Poşet beyannamesini yani geri kazanım katılım payı beyannamesini gerçek kişi vergi mükellefleri 3 ayda bir kurumlar vergisi mükellefleri ise her ay takip eden ayın 24 kadar vermesi gerekmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*