Sanal ofis mi, hazır ofis mi?

Sanal ofis mi? Hazır ofis mi?
Sanal ofis mi? Hazır ofis mi?

Girişimci olmaya karar verdiniz ama home ofis mi çalışmalı yoksa sanal ofis, hazır ofis gibi seçenekleri mi değerlendirmeli.Türkiye de girişimcilerin en çok karşılaştığı sorunlardan biride iyi bir şirket merkezilerinin olmamasıdır. Genç girişimciler ya da daha önce kira stopajından ağzı yanmış tecrübeli girişimciler yeni girişimleri oturana kadar artık sanal ofis ya da hazır ofis seçeneğini değerlendiriyor.

Sanal ofis ve hazır ofis kelimeleri son 5-6 yıldır daha sık duyduğumuz kelimeler arasına girdi. Böyle giderse de çıkmaya pek niyeti yok neden mi kısaca anlatayım.

Yeni bir girişim fikriniz var ama sermayeniz ancak girişiminize yatırım yapmanıza yetiyor yani pazarlama, kira, personel gibi giderlere ayıracak hiç paranız kalmıyor ise devreye burada hazır ofis ya da sanal ofis kiralama şirketleri giriyor. Özellikle sanal ofis İstanbul ve Ankara gibi illerde girişimcilerde ciddi rağbet görüyor.

Sanal ofis ya da hazır ofis kiralamanın artıları sayacak olursak;

-Kira stopajı ödemezsiniz,

-Sekreter, temizlik personeli gibi ekstra personel gideriniz olmaz,

-Dekorasyon maliyetiniz olmaz,

-Telefon, internet, elektrik gibi maliyetleriniz olmaz.

Normal bir ofis kiralamanız halinde ve yukarıda bahsettiğim işleri yapması için bir tane personel istihdam ederseniz size kabaca maliyetini yazayım. (ofis kirları İstanbul da ortalama 1.000,00 TL civarıdır, personelinize de asgari ücret verdiğiniz yol ve yemek vermediğiniz hesap edelim.)

-Aylık kira stopajınız brüt kira * %20 : 1.250,00*%20: 250,00 TL

-Personel ücreti :2.020,00 TL (2019 YILI NET ASGARİ ÜCRET)

– Personel Sigorta Maliyeti : 959,40 (sgk ya borcunuz olmaz ise %5 indirimli ödeme yapabilirsiniz)

-Personel Gelir vergisi ve Damga vergisi maliyeti : 86,58 (Agi düşülmüştür.)

Tabi bu maliyetleri çeşitli SGK ve vergi teşvikleri ile azaltmak mümkün ama o başka bir yazı konusu.

Şimdi kabaca toplarsak hazır ofis, sanal ofis olarak değilde normal bir iş hanında ya da apartman dairesi kiralayarak ofisinizi açmak isterseniz her ay kafadan 4.316,00 TL eksi yazarak işe başlayacaksınız.

İstanbul da ki ihtiyaca göre konumlanmış hazır ofislerin kiralarına baktığımız zaman ise aylık KDV dahil 1.000,00-1.500,00 TL gibi rakamlardan başlayıp alınan ekstra hizmetlere ve konuma göre fiyatlar değişiyor.

Yeni girişiminiz için şirket merkezi arıyor iseniz bence hazır ofis en mantıklısı benim ofise ihtiyacım yok ben hep sahada olacağım diyorsanız size önerim çok daha düşük maliyetler ile kiralanabilen sanal ofisler olacaktır.

Ayrıca bu ofislerde sizin gibi girişimciler ile kuracağınız ilişkilerde işin cabası.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*