Vergi politikalarımızın ticaret üzerine etkileri-1

vergi
Vergi Politikaları

Türkiye Cumhuriyeti vergi politikalarının Türk ekonomisi ve ticari hayat üzerine etkilerini yazmak istiyorum bugün.

Maliye Bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığının güncel vergi politikalarının gerek ekonomi gerekse ticari hayat üzerine etkileri gözardı edilemeyecek boyutta. 2003 yılından beri muhasebe sektöründe olmam sayesinde bir çok farklı sektöre ait özel vergi uygulamaları ve genel vergi uygulamaları hakkında bilgi sahibi oldum. Kendi çapımda hem vergi tahsilat oranlarında artışa hemde ticari hayat konusunda ciddi rahatlamaya neden olacağını düşündüğüm naçizane bir kaç önerim var;

-Öncelikli olarak ülkemizdeki kar marjları ve mükelleflerin katlandığı dolaylı ve dolaysız maliyetler oldukça fazla. Gelir vergisi mükellefleri için %15’den başlayıp %35′ kadar ulaşan, kurumlar vergisi mükellefleri için de %22 olan kardan alınan vergi çok yüksek bir orandır. Bu oranlarda benim şahsi görüşüm %50 oranında bir indirime gidilmesi ticari hayatın sürdürülebilir vergi politikaları ile desteklenmesinin bir gereğidir.

-Aynı şekilde genel olarak istisna bir bazı ürünler dışında uygulanan %18 KDV oranı çok yüksek bir orandır. Bu oranın %10 civarında çekilmesi devlet adına tahsil edilen KDV oranında her ne kadar bir düşüşe sebep olabilir gibi görünse de faturasız işlem oranında ciddi bir düşüşe sebep olarak kümülatif KDV tahsilat gelirlerinin artmasını sağlayabilir.

-İşverenin sırtındaki stopaj yükü hafifletilmeli ya da kaldırılmalıdır. Bu konuyu hali hazırdaki stopaj uygulamasına uygun örnekler ile açıklayacak olursak;

Örneğin yeni vergi mükellefiyetinizi açtınız doğal olarak bir ofis kiraladınız girişiminizin kendini ispat etmesi, başabaş noktasını aşıp kar eden yani para kazanan, gelir getiren bir işe dönüşmesi için gereken süre pazar, sermaye, kalite, fiyat, hizmet politikaları gibi bir çok farklı etmene bağlıdır. Ama kira stopajı bu etmenlerin hiçbirini dikkate almaz ve kiranın başlangıç tarihinden itibaren mal sahibiniz adına ödenir ve yıl sonunda mal sahibinizin yine sizden elde ettiği kira gelirlerinden mahsup edilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse Serbest Meslek erbaplarına (Mali Müşavir, Avukat v.b.) ödenen ücretin stopajı verilebilir. Çünkü bir serbest meslek mensubundan bir hizmet aldığınızda ödediğiniz ücretin stopajını da serbest meslek mensubu adına vergi dairesine ödersiniz ve serbest meslek mensubu bu tutarı gelir vergisinden doğan ödeme tutarından mahsup edebilir ve hatta iade alabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*